Fortepian

  • fot. Marta Stawska

Jacek Skowroński wraz z Hanną Banaszak zagrał setki koncertów w najróżniejszych miejscach w Polsce i zagranicą – od kameralnych klubów (Muzyczna Owczarnia w Jaworkach, kluby jazzowe w Wiedniu, Kolonii itp.) po wielkie sale koncertowe (udział w festiwalu Jazz Jamboree, koncercie pamięci Władysława Szpilmana w Sali Kongresowej, koncercie Zielono mi w reżyserii Magdy Umer w hołdzie Agnieszce Osieckiej, koncercie jubileuszowym w ramach Festiwalu Czterech Kultur, jubileuszu pracy artystycznej Hanny Banaszak w Teatrze Nowym w Poznaniu czy koncercie w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce). Brał też udział w nagraniu płyt studyjnych: Echa melodii zapomnianej, Banaszakofta, To miłość mi wszystko wyjaśniła (piosenki różnych wykonawców do tekstów Karola Wojtyły) i koncertowych. Warto wspomnieć liczne telewizyjne benefisy gwiazd polskiej estrady i sceny, zwłaszcza te w Teatrze Stu w Krakowie, podczas których pianista występował w zespole Hanny Banaszak.


 

Jacek Skowroński był pianistą w składach festiwalowych: Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Chodzieży, Festiwalu im. Anny Jantar we Wrześni czy Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu. Od wielu lat regularnie nagrywa ścieżki dźwiękowe do spektakli Teatru Polskiego w Szczecinie (muzyka Adama Opatowicza). Współpracuje z artystami, takimi jak Mirosław Czyżykiewicz (płyta Muzyka wieczorem do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza), Katarzyna Jamróz, Beata Lerach, Oksana Hamerska i Rafał Piechota (satyryczne programy literacko - muzyczne), z kompozytorem Jarkiem Kordaczukiem i wokalistką Basią Raduszkiewicz (Pstryk! Abecadło, Jesienne ogrody), wokalistką Małgorzatą Wawruk i jej mężem, kompozytorem, aranżerem i dyrygentem, Marcinem Wawruk (Źródła); gra także w spektaklach Teatru Nowego w Poznaniu (Moja Piaf, Życie to nie teatr, Mister Barańczak, Osiecka. Byle nie o miłości, Kanapka z czlowiekiem). W latach 2009 - 2021 był członkiem poznańskiego zespołu Good Staff. Od wielu lat współpracuje z kompozytorem Mariuszem Matuszewskim (wiele nagrań dla szkoły "Łejery"). Zapraszany przez wortal e-muzyk, testuje wprowadzane na rynek instrumenty klawiszowe. Kompozytor z Poznania współpracuje także z wieloma aktorami, aktorkami i piosenkarkami, współtworząc – również aranżacyjnie – wiele programów artystycznych, składających się na barwną mozaikę oferty koncertowej muzyka.


 

Tam, gdzie to tylko możliwe, muzyk chętnie sięga po instrumenty klawiszowe. Tak jest w przypadku współpracy z Rui Carlos Ferreira - ex-wokalistą legendarnej grupy pop-dance '80 Bad Boys Blue, Felicjanem Andrzejczakiem, jednym z wokalistów ikony polskiego rocka, zespołu Budka Suflera, a przede wszystkim w autorskim projekcie OSTY, utrzymanym w konwencji electro-alternative pop.